"Spor, dünyayı değiştirecek güce sahiptir ve çok az şeyin sahip olduğu birleştirici güce..."

ÜSSK - BİR TAKIMDAN DAHA FAZLASI...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret88647
Takip Ediniz
    https://www.facebook.com/uskudarsusporlari
KEREM ARDA
keremarda34@gmail.com
Master Yüzme Ne Demek ?
24/11/2013

Masterlar, Türkçe bir ifadeyle Ustalar…

Yüzme ile tanışmalarından bu yana kulvarların tozunu atan, klor kokusunda hayat bulan, sudan ayrı kaldıklarında karaya vurmuş bir balık gibi çaresiz kalan, tüm yaşamlarını yüzme üzerine kuran, sporu yaşam biçimi olarak algılayan, yüzme ile doyan, yüzme ile yatıp kalkan emektarlar, ustalar.

 

Bu bölümde; Türkiye ve dünyadaki Master Yüzmeyi ve yüzücüleri tanıtmayı, bu branşın Türkiye’de dünya standartlarına ulaşabilmesi için neler yapılabileceğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve diğer tüm detayları siz değerli okuyucularımız ile paylaşacağız.

Master Yüzme; 25 (yirmi beş) yaş üstü yüzücülerin her 5 (beş) yaşta bir artan kategoriler halinde, Türkiye Yüzme Federasyonu faaliyet programları ile beraber bir araya gelip FINA (Uluslararası Yüzme Federasyonu) kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen yarış organizasyonları bütünüdür.

 

Bu doğrulara istinaden, Master Yüzmenin manevi anlamda da üstlendiği önemli görevler vardır. Faaliyet programı dahilinde bir araya gelen Usta yüzücüler, eşi benzeri bulunamayacak sosyo-kültürel oluşumlar yaratmaktadırlar. Her yarış kendi içinde bir heyecana sahne olurken, yarışlar esnasında yâd edilen eski günler de ağızları tatlandırmaya, gönülleri hoş etmeye yeterli olmaktadır. Bu buluşmalarda tüm ustalar, yarış tekniklerinin yanı sıra, hayat karşısındaki teknikleri de masaya yatırıp spora ve yaşama dair ne kadar umutlu olduklarını sessiz kulaçları ile bağıra bağıra anlatmaktadırlar.

 

Teknik konular ile bazı temel noktalarda bilgilendirme yapmamız gerekirse;

FINA (Uluslararası Yüzme Federasyonu)’nın tüm branşlarda olduğu gibi, Master Yüzme branşında da belirli kuralları mevcuttur ve yarışlar esnasında bu kurallara uyulması birincil şarttır. Yarışları resmi olarak ülke federasyonları organize eder ve ilgili kurallar dahilinde yönetir.

Master Kategorileri şu şekilde oluşturulmaktadır:

25 yaştan sonraki her yüzücü 5 yaşta bir kategori atlamaktadır, yarışlarda seriler yüzülür ve yüzülen seriler sonucunda en iyi dereceden en kötü dereceye kadar liste oluşturulup, tüm yarışlarda stiller bazında dereceye girenler belirlenir.

 

Yaş Kategori Kodları:

C1:25/29

C2:30/34

C3:35/39

C4:40/44

C5:45/49  

C6:50/54

C7:55/59

C8:60/64

C9:65/69

C10:70/74

C11:75/79

C12:80/84

C13:85/89

C14:90+               

 

Ülkemizde geniş kapsamlı olarak 2008 yılında yapılmaya başlanan Master Yüzme yarışlarının ağırlıklı olarak, Bursa, Ankara, Marmaris, İzmir ve İstanbul’da yapıldığını söyleyebiliriz.

Genel bilgiler ve kurallar ile ilgili bu bilgilendirmeler ışığında, Master Yüzme ile ilgili yeni konuların ve güncel haberlerin yer alacağı bu bölümde buluşmak üzere, bol kulaçlı günler dilerim…

Kerem ARDA

(Tarafımdan kaleme alınan bu makale 02 Temmuz 2012 tarihinde yuzmeplus.com sitesinde yayınlanmıştır .1692 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Usta ve Çırak - 24/12/2013
Usta ve Çırak