"Spor, dünyayı değiştirecek güce sahiptir ve çok az şeyin sahip olduğu birleştirici güce..."

ÜSSK - BİR TAKIMDAN DAHA FAZLASI...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret76656
Takip Ediniz
    https://www.facebook.com/uskudarsusporlari

Selçuk Demirel

Selçuk Demirel
selcuk@tia.com.tr
VİRA DEMİR !
05/06/2015
Uzunca bir süredir sağlık durumunun iyi olmadığını biliyor, kısa sürede atlatsın diye dualar ediyordum. Bir kaç gün önce Ahu Hetman hastanesinde operasyon geçiren kardeşimiz Melis'e geçmiş olsun dileklerimizi iletmek için uğradığımızda hastanenin kafeteryasında ortak denizci dostlarımızla karşılaşmış ve artık hayat mücadelesinin sonlarına geldiğini öğrenmiş, derin bir üzüntüye kapılmıştım. Biraz önce de vefat haberini aldım.

Değerli ağabeyimizi kaybetmişiz.

   Sadun Boro, pırıl pırl ve heyecanlı genç bir memleketin, dünyayı görmeye, bilmeye, tanımaya, anlamaya tutkun genç bir bireyi olarak tıpkıi memleket gibi, kısıtlı imkanlara, türlü zorluklara, " olmaz " diyenlere inat dünyaya yelken açmış, evrenselleşmis, varlığıyla pek çok şeye değer katmış bir koca çınar, usta denizci ve dünya insanıydı.

Önce günlük tefrikalar halinde kaleme aldığı maceralari ile bir milletin küresel hayallere dalmasına, bazen hiç görmedikleri halde denize aşık olmalarına, yoksul bile olsalar genizlerinde tuzlu okyanus kokularını duymalarına vesile olmuş, daha sonra da yazdığı rehber kitaplar ile nice hayatı değistirmiş, nice maceraların sebebi olmuş, uzakları yakin etmis bir deniz bilginiydi.
Denize adanmıs bir hayat, dünyayı tanımanin getirdiği dinginlik, yılların vakurluğu ile son derece keskin zekasının harmanlanması ile alanında tam manasıyla bir ordinaryus profesordü.

Bir zamanlar "hep ileri, daima ileri" düsturunu benimsemiş genç bir memleketin, bilime, sanata, doğaya aşık örnek bir bireyi olarak asıinda bir takım geri kafalı, dar ve karanlık zihinler olmasaydı, memleketin çok başka bir yer olabileceğinin de canlı kanıtıydı.

Son zamanlarında artık kendisi Kismet' inden vazgeçmiş, yilların yorgunluğu ve savaşmışlığı omuzlarinda Sonbahar' ında yaşıyorken, memleketi uzun zamandir kara kışa yakalanmiş eski güzel günlerinden hızla uzaklaşıyordu.

Yelkenle dünya turu yapmak isteyen her Türk denizcisinin kapısını aşındırdığı, alacakları tekneden, çizilecek rotaya kadar her şeyi danıştıkları, denizin keyfini mümkün olduğunca fazla insanın çıkarması için uğraşan harika bir insandı Sadun Ağabey. Vira Demir'e bakmak bile yetiyor zaten bunu anlamak için. Güncelleştirilmiş baskısıyla İstanbul'dan iskenderun'a kadar, yolu izi olmayan minicik koyları bile, haritaları, koordinatları, derinlikleri, konaklanacak yerleriyle beraber anlatıyor. Hiç denize merakı olmayan insanları bile meraklandıran, öylesine güzel hazırlanmış bir rehber kitap ile denzicilere yol gösteriyor ve göstermeyede devam edecek.

Bu ülke, bu kıyılar sana çok şey borçlu ve seni çok arayacaklar.
Mavilikler içinde uyu Sadun Ağabey…
Selçuk Demirel


Paylaş | | Yorum Yaz
1390 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BAYRAK ADAMLAR - BANDİERAS (*) / KOMPLE SPORCU MUHARREM GÜLERGİN - 20/12/2014
BAYRAK ADAMLAR - BANDİERAS (*) / KOMPLE SPORCU MUHARREM GÜLERGİN
LANDSBERG'Lİ SPORTMEN DELİKANLI - 12/12/2014
Landsberg'li sportmen delikanlı !
MOSTAR KÖPRÜSÜNDEN ATLAMA GELENEĞİ - 11/10/2014
MOSTAR KÖPRÜSÜNDEN ATLAMA GELENEĞİ
Montreal'de neler oluyor ? - 09/08/2014
Montreal'de neler oluyor ?