"Spor, dünyayı değiştirecek güce sahiptir ve çok az şeyin sahip olduğu birleştirici güce..."

ÜSSK - BİR TAKIMDAN DAHA FAZLASI...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret116553
Takip Ediniz
    https://www.facebook.com/uskudarsusporlari
KEREM ARDA
keremarda34@gmail.com
Usta ve Çırak
24/12/2013
Usta ve Çırak…

Günümüzde spor denildiğinde her bireyin kafasında farklı şekiller oluşmaktadır. Mental ve fiziksel açıdan bazı konuları irdelememiz gerektiğinde; kimisi için profesyonel takımlarda yer almak, ulusal liglerde mücadele etmek, kimisi için hafta sonları arkadaşlarıyla beraber halı sahada top koşturmak, kimisi için güneş sökmeden sahil boyunca koşmak, kimisi için bisiklete binmek,  kimisi için güreşmek, yüzmek, kimileri için de para kazanmak, şöhret sahibi olmak, kariyerini üst noktalara çıkarmak v.s.

Burada sorgulamamız gereken konu spor araç mı yoksa amaç mı? Ve bunun sonunda varılmak istenilen yerin önemi..

İşte bu sorularla boğuşurken, sporun ve genç sporcuların gelişimi açısından Master Sporlara farklı bir bakış açısı, yeni bir yorum getirmemiz oldukça yarar sağlayacaktır.

Bir sporcu, icra etmiş olduğu branş ile tanıştığı günden itibaren her tecrübeyi, her bilgiyi entelektüel sermaye envanterine kaydetmeye başlamaktadır.  Bu envanter; girilen her müsabakada, yapılan her antrenmanda, her kontrolde, her toplantıda, her duyumda, her konuşmada katlanarak artmaktadır. Elde edilen bu kazanımlar, bir sonraki müsabaka, toplantı v.b durumlar için bir ön hazırlık olmakta ve daha iyi sonuçlar çıkarılabilmesi için kullanılmaktadır. Bu gibi durumları başarı ile kullanabilen sporcular o branşta profesyonelleşmiş, işinin piri konumuna gelmiş sayılmaktadır. Yer aldıkları ferdi ya da takım müsabakalarında bu tecrübeleri ile beraber oyun/müsabaka kalitesi ve seyir zevki açısından hem kendilerini hem de hitap ettikleri sosyal çevreleri maddi manevi tatmin etmektedirler.

Eskiler hep anlatır, çocuklar iyi bir meslek sahibi olsun, ayaklarının üzerinde kalabilmeyi öğrensin, ekmek kazanmanın ne demek olduğunu anlasın, alnından akıp gözlerini yakan tuzlu suyun sıradan bir sıvı değil alın teri olduğunu bilsin diye çocuklarını, fırıncı Mehmet Ustaya, kaportacı Osman Ustaya, baklavacı Ali Ustaya,   terzi Selim Ustaya, lafın kısası mahallede bulunan ve iyi bir eğitim öğretim yeri olan o yuvalara verirlerdi, hem de şimdilerdeki gibi çocukları para da kazansın diye değil, neredeyse ustalara para vererek gerçekleştirirlerdi bu eylemlerini.

Fark ettiniz mi? Her meslek erbabının isminin sonunda ne bulunuyor? Usta, Büyüksün be Usta!!!

Peki kendimize hiç soruyor muyuz? O ustalara ne kadar saygı duyuyoruz, saygı duyulması için ne kadar çalışıyoruz? Bir veteran lafı almış yürüyor, veteran yüzme, veteran futbol, veteran tenis, veteran, veteran, veteran…

Toplumumuzda veteran denildiğinde; ‘emekli, yaşlı insanların ara sıra bir araya gelip panayır oyunlarında eğlenmesi’ gibi bir algı söz konusudur maalesef. Hâlbuki ununu elemiş ancak eleğini duvara asmamış bu insanlar, ‘yaş yetmiş iş bitmiş’ deyimine kafa tutarak, olayın aslında bundan sonra başladığını tüm dünyaya haykırmaktadırlar.

Ayrıca veteran kelime olarak da, sanıldığının aksine ‘bitmiş’ anlamına gelmemektedir. Tarihte savaş alanlarında büyük başarılar kazanan, ulus tarafından büyük saygı duyulan, elleri öpülecek, omuzlarda taşınacak şahsiyetlere verilen isimdir.

Şimdi bizlerin üstüne düşen görev; tüm spor dallarında emek harcamış, tecrübe kazanmış, bu tecrübelerinden faydalanabileceğimiz ustalara ulaşmak ve gelecek nesiller için neler yapabileceğimizi tartışmaktır.

Bugün dünya master yüzme 5.liğini Türkiye’mize kazandıran Behçet Kurtiç Usta, bildiklerini hala genç nesillere anlatan Yılmaz Özüak Usta, onca rahatsızlığına rağmen bizi ara sıra da olsa yarışlarda yalnız bırakmayan Baba Nejat (Nakkaş),Büyük Kaptan Ersin Süeren ve aflarına sığınarak isimlerini şuan saymakla bitiremeyeceğim; ancak önümüzdeki günlerde güzel projelerle tecrübelerini sizlerle paylaşacağımız tüm emektarlar… Sizleri çok seviyoruz iyi ki varsınız. Tecrübelerinizi genç nesillere taşımak, bu ülkenin spor geleceğini teminat altına almak demektir.

Tüm Kamuoyuna: Emektar insanların tek istediği şey, hakettikleri değeri görmek. Para değil, mal mülk değil, siz onlara yeter ki bir adım gidin, onlar size on kulaç atıp  gelecekler, tecrübelerini fazlasıyla anlatacaklardır. O tecrübeler dağ olacak ve enginleri aşacaktır.

Sevgiyle Kalın, Bol Kulaçlı Günler Dilerim.

Kerem ARDA
 
Tarafımdan kaleme alınan bu yazının düzenlenmemiş hali 5 Temmuz 2012 tarihinde www.yuzmeplus.com'da yayınlanmıştır. 


4247 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Master Yüzme Ne Demek ? - 24/11/2013
Masterlar, Türkçe bir ifadeyle Ustalar…